Proč je pro zlepšení výkonu důležitá psychická pohoda?
Psychické rozpoložení je pro regeneraci klíčové. Největší brzdou, jak tréninkových adaptací, tak právě regenerace je stres. Pokud je člověk v nepohodě, má zvýšenou hladinu kortizolu, což způsobuje zpomalení regenerace. Proto se u vrcholových sportovců v poslední době velice intenzivně řeší psychické rozpoložení.
Nejčastější jde o problémy vztahující se k úzkosti a hlubokému kolísání nálad. Doba se extrémně zrychluje, což přináší extrémní tlak i na sportovce. A pokud chce člověk zlepšit výkonnost, musí se zlepšit i z hlediska psychického. Je potřeba naladit správně hlavu a vlastně i celé okolí.
Když je sportovec v pohodě, těší se na tréninky. Hodně důležité je i „klima“ doma a v práci. Pokud mezi blízké či kolegy daný jedinec nechodí s odporem, ale jde na trénink s nadšením, pozitivně se to promítá i do výkonnosti. Nic nezlepšuje efektivitu tréninku jako skvělé psychické rozpoložení.
Klíčový pro úspěch je srovnaný osobní život. U zdravých jedinců stačí většinou jen dobrý trenér nebo kamarád, který pomůže s motivací a směřováním nejen tréninku. Samozřejmě občas narazíme na problém, s nímž si nevíme rady. Pak jsou zde mentální trenéři, psychoterapeuti, následně případně psychologové a psychiatři.
Hlavní je, aby samotní sportovci či lidé v jejich okolí obor psychologie nestigmatizovali. Pokud má někdo deprese nebo cítí úzkost, měl by vyhledat pomoc. Ale mnohdy stačí pár konzultací s psychoterapeutem.
Každopádně trénink v mimořádném stresu di s depresemi představuje brzdu tréninkové adaptace. V přímé návaznosti je pak jídelníček, protože ve stresu se člověk přejídá nebo zase naopak nejí vůbec, což je pro regeneraci nejhorší.